Zmarszczki powstają, gdy skóra traci swą elastyczność i są jedną z cech charakterystycznych procesu starzenia. Chociaż skóra każdego starzeje się inaczej i to od naszych genów w dużej mierze zależy kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki, to prawie każdy z nas może spodziewać się co najmniej kilku zmarszczek w miarę upływu lat. Pomimo, a może właśnie z powodu, że dotyczą ogółu populacji zmarszczki pozostają jednym z wiodących tematów dotyczących ludzkiego wyglądu.  Ich wygładzanie, wypełnianie czy próby zapobiegania pojawianiu się staje się aspektem kluczowym, zwłaszcza dla pań.

 

Kanony piękna dotyczące wyglądu zmieniały się na przestrzeni wieków, możemy to prześledzić w malarstwie czy na podstawie utworów, także tutaj jest dostępny bardzo ciekawy artykuł dotyczący tego tematu. Piętno zmarszczek to jednak coś co dominuje w XXI wieku, wszak nadal rzadko można zobaczyć pomarszczona twarz w reklamach, nawet tych marek skierowanych stricte do starszych kobiet. Piękna twarz jest tu utożsamiana z twarzą gładką, niemal doskonałą, pozbawioną najmniejszych niedoskonałości. Tymczasem fakty są takie, że już po 25 roku życia skóra przestaje wytwarzać kolagen, co skutkuje stopniową utratą jej jędrności i powolnym pojawianiem się zmarszczek.

 

Zabiegi przeciwstarzeniowe nie są niczym nowym. Kosmetyczne modyfikacje twarzy pochodzą ze starożytnego Egiptu. Wiele wczesnych zabiegów obejmowało kwasy aplikowane na skórę w celu stymulowania produkcji kolagenu i nadania skórze młodzieńczego wyglądu.

 

Później, w XVI i XVII wieku europejskie kobiety nakładały np. mięso lub wino na twarz w celu wygładzenia zmarszczek. Bardziej drastyczny zabieg, tzw. lifting twarzy, zadebiutował na początku XX wieku: chirurg wykonywał cięcia wokół linii włosów i napinał skórę, zmniejszając tym samym widoczność zmarszczek. Potem, w 2002 roku, nastąpił przełom: botox został dopuszczony do użytku kosmetycznego. Botox czyli toksyna wytwarzana przez bakterie paraliżujące mięśnie twarzy, wygładzające zmarszczki, a nawet zapobiegając ich powstawaniu.

 

Przyczyny zmarszczek

Wiek: Wraz z wiekiem zmarszczki stają się po prostu widoczne na skórze. To proces naturalny. Z wiekiem nasza skóra staje się mniej elastyczna i delikatna, a także wysusza się, co sprawia, że ​​wygląda na bardziej pomarszczoną.

Ekspozycja na słońce: Nadmierna ekspozycja na słońce jest uważana za największą przyczynę zmarszczek.

Palenie: Palenie również przyczynia się do powstawania zmarszczek, ponieważ przyspiesza normalny proces starzenia się skóry.

Mimika twarzy: ruchy twarzy, takie jak mrużenie oczu i uśmiech, mogą również prowadzić do zmarszczek.

 

Inne przyczyny zmarszczek

-Brak snu
-Brak zbilansowanej diety
-Naprężenie
-Skażenie
-Nadużywanie kosmetyków

Rodzaje zmarszczek

Drobne zmarszczki pod skórą można podzielić na różne typy.

Zanikowe zmarszczki marszczące: Zmarszczki te mogą występować głównie na naszej twarzy i w każdym innym miejscu na naszym ciele. Są one spowodowane głównie zwiększoną ekspozycją na słońce.

Zmarszczki trwałe: Te zmarszczki pojawiają się na naszych policzkach, ustach lub podstawie szyi. Zwykle stają się trwałe, gdy się starzejemy. Są one spowodowane zwiększoną ekspozycją na słońce i paleniem.

Zmarszczki mimiczne: Zmarszczki te są spowodowane powtarzającymi się ruchami twarzy, takimi jak uśmiechanie się, marszczenie brwi, mrużenie oczu itp. Pojawiają się w pobliżu czoła lub oczu.

Zmarszczki grawitacyjne: Pojawiają się zazwyczaj około 35/40-tego roku życia pod postacią tzw. bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek obniżających kącik ust. Są efektem ubocznym siły grawitacji, która od urodzenia działa na naszą skórę.

Zmarszczki ortostatyczne: Tworzą się przeważnie w górnej części szyi, nie mamy na nie wpływu.

Zmarszczki starcze: Na powstanie zmarszczek starczych duży wpływ ma czynnik genetyczny oraz zmiany jakie zachodzą z czasem na naszej twarzy i skórze (zmiany w obrębie włókien).

 

 

Domowe sposoby na zmarszczki

Można wypróbować domowe sposoby na pozbycie się zmarszczek, ale to może jedynie pomóc spłycić zmarszczki/zmiejszyć ich widoczność:

 

1. Aloes

Znany ze swoich leczniczych właściwości i wzbogaconej zawartości witaminy E, nakładanie aloesu na skórę przez 90 dni w sposób ciągły może pomóc nam pozbyć się zmarszczek. Aloes pomaga nam również w pozbyciu się matowej skóry.

 

2. Białka jaj

Jajka mogą zdziałać cuda dla naszej skóry, a zawarty w nich związek witamin i białek może pomóc w uniknięciu zmarszczek. Białka jajek pomagają w napinaniu, a także pochłaniają nadmiar sebum ze skóry. Białko jajka nanieść bezpośrednio na skórę po ubiciu, a po całkowitym wyschnięciu zmyć letnią wodą (uwaga – mogą silnie uczulać, lepiej wcześniej to sprawdzić).

 

3. Olej kokosowy

Regularne stosowanie oleju kokosowego może pomóc w zmniejszaniu widoczności („blaknięciu”) zmarszczek, a także działa jako on jako skuteczny środek nawilżający. Przywraca również elastyczność skóry.

 

4. Maska bananowa

Witamina A obecna w bananach może pomóc w blaknięciu ciemnych plam na skórze. Banany powodują również prawidłowe nawilżenie komórek skóry. Rozgniecione banany można nakładać na skórę na 15-20 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.

 

5. Oliwa z oliwek

Jeśli chcesz mieć bardziej miękką skórę, oliwa z oliwek może okazać się dla Ciebie dobrym przyjacielem. Oliwa z oliwek to doskonała metoda leczenia zmarszczek, ponieważ skutecznie pomaga w usuwaniu drobnych zmarszczek. Oliwa z oliwek zwiększa poziom kolagenu w skórze. Wmasowanie kilku kropel oliwy z oliwek na skórę przed snem i późniejsze oczyszczenie ręcznikiem skutecznie spłyca zmarszczki.

 

6.Wazelina

Zwykła wazelina to odwieczna metoda leczenia pomarszczonej skóry. Wazelina pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Nałóż wazelinę na wybrany obszar twarzy i masuj ją przez kilka minut, pozostaw na noc.

 

7. Maska ogórkowa

Dzięki zawartości wody, witamin i minerałów maska ​​ogórkowa pomaga w napinaniu i nawilżaniu skóry oraz chroni ją przed wysuszeniem. Zetrzyj ogórek i wyciśnij sok. Nałóż sok na całą twarz i spłucz wodą.

 

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.