Szczepionka przeciw grypie

Temat szczepień stał się w ostatnim czasie bardzo nośny.  Wiele osób zadaje sobie pytanie  czy szczepionka przeciw grypie jest skuteczna? Jedni się szczepionek obawiają, inni wręcz przeciwnie – uważają, że to najlepsza profilaktyka przez zachorowaniem. Sezon grypowy przed nami więc pod lupę idzie szczepionka przeciw grypie. Wirus grypy mutuje i trzeba o tym pamiętać myśląc o szczepieniu. Na każdy sezon grypowy opracowywana jest przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) inna szczepionka, której skład jest aktualizowany. Wirus grypy dzieli się na trzy typy – A, B i C.

Trzy typy wirusa grypy:

wirus typu A – atakuje nie tylko ludzi, ale również ptaki, świnie, konie, ssaki żyjące w wodzie,

wirus typu B – atakuje tylko ludzi,

wirus typu C – atakuje ludzi i świnie.

Wirus grypy krąży sobie miedzy gatunkami i z łatwością dopasowuje się do kolejnych „ofiar”. Co więcej – szybko dochodzi do mutacji w obrębie samej jego segmentowej budowy. Gdy jesteśmy zaatakowani więcej niż jednym szczepem mogą pojawiać się wirusy potomne z nowymi genami. To w wyniku takich zmian dochodzi do pandemii  grypy. [1]

Szczepić się czy nie

Grypa – dlaczego jest tak niebezpieczna?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że grypa nie jest drobnostką. To poważna choroba, która wywoływała epidemie i pandemie. Jest bagatelizowana mimo, że przyczyniła się do śmierci milionów ludzi. W tym miejscu można wspomnieć choćby o „hiszpance” (lata 1918-1919, szacuje się, że zmarło wówczas od 50 do 100 milionów osób, pustoszenie siał szczep H1N1) czy „grypie hongkong” (rok 1968, szczep H2N2) Grypa stanowi także zagrożenie poprzez powikłania jakie mogą jej towarzyszyć. Jest to na przykład: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia serca, pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek, wylew podpajęczynówkowy, zapalenie mięśni, ostra niewydolność nerek, zapalenie spojówek, splątanie, zmiany otępienne, zapalenie mózgu, psychoza, czy nawet schizofrenia. Nieleczona lub źle leczona grypa to poważne zagrożenie dla zdrowia. W grupach zwiększonego ryzyka (np. u osób z obniżoną odpornością) może zbierać śmiertelne żniwo.

Co zrobić gdy zachorujemy?

Grypę należy przechorować. Dać organizmowi czas na regenerację i odpoczynek. Na pewno nie warto przesadzać z preparatami przeciwgorączkowymi i przeciwzapalnymi, bo one działają doraźnie, ale nie powstrzymują grypy. Tym bardziej nie zahamują jej antybiotyki, bo one i owszem – działają, ale na bakterie, a grypa jest wywoływana przez wirus/wirusy. Jeśli chodzi o leki to skuteczne są takie, które zatrzymują namnażanie wirusa. Najwyższą korzyść z leczenia można uzyskać, gdy lek został zastosowany w czasie pierwszej doby od zaobserwowania objawów.

Szczepionka przeciw grypie – faktycznie taka skuteczna?

Szczepionka jest najskuteczniejszą bronią przed grypą. Szczepienia rekomenduje się przed wystąpieniem epidemii grypy, czyli na naszej szerokości geograficznej jesienią. Jej kliniczna skuteczność jest oceniana na 80%-90%. [2] Do zeszłego roku w populacji krążyły wirusy: A(H1N1) oraz A(H3N2) i typ B dlatego szczepionki były trójskładnikowe. Na najbliższy sezon grypowy 2017/2018 najlepiej zaszczepić się udoskonaloną szczepionką o nazwie Vaxigrip Tetra. W jej składzie są cztery szczepy wirusa grypy do jak największej ochrony. W chwili obecnej w populacji występują jednocześnie dwie odmiany wirusa grypy typu B12. Do tej pory, w latach poprzednich szczepionka Vaxigrip była tak zwaną szczepionką trójwalentną (trójskładnikową). Vaxigrip Tetra to ulepszona szczepionka czterowalentna. W swoim składzie zawiera dwa szczepy typu A oraz oba wirusy grypy typu B 12 16. Dokładne typy wirusa w szczepionce Vaxigrip Tetra:

• A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09
• A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)
• B/Brisbane/60/2008 (Victoria)
• B/Phuket /3073/2013 (Yamagata)

 

Czterowalentna szczepionka przeciw grypie zapewnia dużo większą ochronę w porównaniu do szczepionki trójwalentnej.

Szczepionka przeciw grypie na sezon 2017/2018 Vaxigrip Tetra

Biliografia:

1. L.B. Brydak, Profilaktyka Grypy, PRZEG. EPID., 1996, 50, 1-2

2. Tamże, s. 32

 

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.