Stan psychiczny i choroby

Szacuje się, że 70 % chorób z jakimi zgłaszamy się do lekarzy pierwszego kontaktu wynika ze stresu i naszej psychiki. O związkach stanu psychicznego i chorobach możemy przeczytać już w Biblii. Cudowne uzdrowienia wynikają z głębokiej wiary i nabycia pewności, świadczą, że nasza psychika może pokonać nawet najcięższą chorobę. Istnieje wyraźna korelacja między stanem psychicznym i zmianami chorobowymi, niejako wywołanymi stresem, czy depresją. Zazwyczaj przedłużający się stres, czy depresję kojarzymy z chorobami psychicznymi, chociażby nerwicą. Tymczasem psychika może wywołać również inne choroby. Astmę, niedokrwienie serca, chorobę wrzodową, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadczynność tarczycy, a nawet choroby jelit, czy choroby skóry. W ten sposób niektórzy ludzie są w stanie swoim stanem psychiki doprowadzić się do poważnych chorób. Stres, depresja przenikają ciało człowieka. Docierają do organów podatnych na zmiany chorobowe. Atak lęku często powoduje spazmatyczne objawy duszności i kołatania serca.

 

Wiara i choroba

Z drugiej strony opanowanie stresu, wiara w to, że możemy zwalczyć chorobę w sobie,  może spowodować wspaniałe ozdrowienie. Najczęściej o takich cudownych ozdrowieniach mówimy w aspekcie głębokiej wiary. Źródłem tej wiary mógł być szaman leczący członków swojego plemienia przy pomocy czarów. Uzdrowiciel, który potrafi emitować dobrą energię przez nałożenie rąk, czy po prostu silna wiara w Boga. Osoby uzdrowione łączą swoje uzdrowienie z czynnikami zewnętrznymi, jednak tak naprawdę to do ich psychiki dotarł pozytywny impuls, a oni pomogli mu opanować objawy chorobowe, wywołane ich stanem psychicznym.

 

Sugestia źródłem choroby

Strach przed bólem, ciężką chorobą, śmiercią, dodatkowo nakręca objawy chorobowe. Już sama lektura dotycząca objawów jakiejś choroby powoduje, że niektóre osoby natychmiast zaczynają obserwować u siebie typowe dolegliwości jakie występują przy tej chorobie. Pewnie dlatego doktor Google nie tylko leczy, ale przede wszystkim wywołuje choroby. Dlatego niektórzy lekarze mają dylemat czy powiadamiać pacjenta o chorobie, czy raczej zataić przed nim tę informację.

 

choroby psychosomatyczne

 

Stres i choroby

Sytuacja stresowa wywołana przekazem medialnym o jakiejś katastrofie, czy tragedii natychmiast odbija się na naszym ciśnieniu. Kłótnia, czy kłamstwa polityków powodują, że krew w nas buzuje. Doświadczamy kołatania serca, arytmii i migotania przedsionków, w skrajnych przypadkach mogą wywołać zapaść, czy zawał serca. Osoby chore na niektóre choroby skórne, na przykład na łuszczycę mogą w stanie silnego stresu wywołać u siebie niebezpieczny dla życia stan zapalny skóry.

Nawet małe dzieci przed klasówką boli brzuch i mają wymioty. Problemy w szkole często kończą się u młodzieży problemami z tarczycą. Powodem objawów nieprawidłowej pracy tarczycy u dziecka mogą być związane z trudnymi relacjami z innymi uczniami w szkole. Młodzi ludzie często mają problemy z trawieniem. Na studiach dochodzą do tego choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. Wiele osób walczy ze stresem kompulsywnie jedząc. To powoduje otyłość i związane z nią choroby. Przykładem może być bulimia.

 

Bezsenność początkiem problemów

Stany ciągłego stresu i depresja powodują bezsenność i poczucie ciągłego zmęczenia. Apatia jest jednym z objawów stresu i depresji. Może to pociągnąć ze sobą osteoporozę. Chorobę kości powodującej ,że stają się bardziej łamliwe. Pisaliśmy też o bólach kręgosłupa wywołanych stresem.

Często w wyniku stresu kobiety doświadczają zaburzeń cyklu miesiączkowego. Panie, które mają problemy z zajściem w ciążę doprowadzają swój organizm do stanu znacznego opóźnienia miesiączki. Co ciekawe podobne zjawisko można zauważyć u zwierząt. Suczki doznają tzw. ciąży urojonej. Traktują zabawki jak swoje szczeniaki, dochodzi u nich również do różnych problemów natury fizjologicznej.

 

Układ somatyczny, choroby psychosomatyczne

Od lat lekarze grupują choroby, które są wywołane stanem psychicznym. Nazywają je zaburzeniami, lub chorobami somatycznymi czy też chorobami psychosomatycznymi. Układ somatyczny jest odpowiedzialny za odbieranie bodźców z narządów zmysłów do układu nerwowego, mięśni szkieletowych człowieka. Kieruje on pracą podstawowych narządów poprzez obwodowy układ nerwowy. Jest on autonomiczny, ale podlega kontroli naszej świadomości. Czyli nie tylko ciało, ale i dusza. Dlatego choroby wywołane stanem psychicznym winno się nazywać chorobami i zaburzeniami psychosomatycznymi. Najczęściej z psychiką kojarzymy choroby psychiczne. Takie jak nerwice, schizofrenię, chorobę dwubiegunową. Jednak jak już tu wskazaliśmy nie są one jedynymi chorobami wywołanymi psychiką.

 

choroby psychosomatyczne

 

Dolegliwości psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne mają wymiar dwukierunkowy. Mamy złe samopoczucie, to jesteśmy podatni na chorobę psychosomatyczną. Gdy ona się pojawia prowadzi nas do kumulacji stresu i depresji, co ponownie potęguje chorobę. W ten sposób mamy kliniczny objaw depresji, w leczeniu której nie należy skupiać się jedynie na chorobie psychosomatycznej, ale na odbudowaniu psychiki osoby chorej. Samo leczenie dolegliwości choroby żołądka, czy jelit nie pomoże bez dotarcia do źródeł choroby, którym jest stan psychiczny pacjenta.

 

Alergie psychosomatyczne, blokada energetyczna

Lekarze zaobserwowali, że podłoże psychosomatyczne mają również alergie. Mówi się wręcz o emocjonalnych aspektach alergii. Bezsenność sprzyja występowaniu objawów alergicznych. Uspokojenie i pozytywna energia hamuje pojawianie się alergii. Są opracowania mówiące o chorych, u których wewnętrzne konflikty z przeszłości wywołują w ich umyśle blokady energetyczne, prowadzące do zaburzeń działania niektórych organów na tle emocjonalnym.

 

Negatywne myśli, stres, depresja osłabiają układ nerwowy i immunologiczny. Natomiast pozytywne przeżycia uwalniają endorfiny, które wpływają na poprawę stanu zdrowia. Zwrócono uwagę na to, że wiele szczęśliwych matek po urodzeniu dziecka pozbywa się niektórych chorób i dolegliwości. Realizacja marzenia o macierzyństwie uwalnia ich psychikę od stresu, co wiąże się z cudownym ozdrowieniem.

 

Szukanie harmonii w kontakcie z własnym ciałem

Problemy z pojawianiem się chorób psychosomatycznych wynikają z braku harmonii w komunikacji ciała ze sferą psychiki. Ludzki organizm jest w stanie uruchomić system samouzdrawiania. W efekcie toksyczne bodźce są uwalniane z organizmu, który z nimi nie walczy. Niektórzy uważają, że dzieje się tak poprzez oddech i skórę. Nierozwiązane, skomplikowane konflikty wewnętrzne są niejako wypychane na zewnątrz, na skórę. Pewnie dlatego pojawiają się alergie skórne w postaci trądziku młodzieńczego, nazywanego potocznie jako „zachciewajki„.

 

Neurobiologia chorób psychosomatycznych

Od strony naukowej problematyką mechanizmu powstawania chorób psychosomatycznych zajmuje się neurobiologia. Celem badań jest wyznaczenie mechanizmów elektrycznej aktywności mózgu i zachodzących w nim procesów bioelektrycznych. Podczas pojawiania się stresu odnotowano zmiany w przepływie krwi w różnych częściach mózgu. Dzięki temu pozytonowa tomografia emisyjna jest w stanie zbadać, które z neuroprzekaźników odpowiadają za poszczególne czynności umysłu. Jak od strony neurobiologicznej wygląda powstawanie stresu w mózgu. W ten sposób wyróżniono zwiększoną aktywność w ciele migdałowatym i hipokampie. To właśnie dysfunkcja hipokampa powoduje nieodpowiednie reakcje organizmu na stres i depresje. Tak jest również w przypadku fobii.

 

choroby psychosomatyczne

 

Mózg i umysł

W ten sposób naukowo potwierdzono, że umysł wykorzystuje mózg by kierować procesami życiowymi.  Mózg i umysł zależą od siebie i tworzą relacje służące prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Mogą wywoływać choroby psychosomatyczne, ale mogą również służyć aktywowaniu samouzdrowienia. Stany permanentnego stresu, depresji, napięcie, czy przeżywanie strachu zakłócają prawidłowe działanie układu immunologicznego. Osłabiony organizm atakują grzyby, pleśnie, drobnoustroje. Zaburzenia psychosomatyczne są wołaniem organizmu o zmianę postępowania. Zmianę diety, przyzwyczajeń, stylu życia, ale przede wszystkim o poprawę strony psychicznej.

 

Walka ze stresem

Zauważono, że osoby mieszkające w małych miasteczkach i na wsiach żyją spokojniej. Nie interesuje ich polityka i pogoń za pieniędzmi za wszelką cenę. Nie mają przerostu ambicji nad życiem doczesnym. Żyją w zgodzie z naturą która wyznacza im rytm życia. Siew, pielęgnacja upraw, zbiory.Taki rytm uspokaja.

Są też opracowania, z których wynika, że również rodzaj słuchanej muzyki może dodawać organizmowi emocji pozytywnych lub ich stresować. Muzyka psychodeliczna, hard rock, heavy metal jest dużo gorszy dla naszego organizmu niż muzyka poważna, disko polo, czy muzyka relaksacyjna. Nic dziwnego, że lekarze opracowują specjalną muzykoterapię, która pozytywnie wpłynie na różne dolegliwości. Coraz częściej mówi się o muzyce na salach operacyjnych. O korzyściach wynikających z takiej muzykoterapii mówią sami chirurdzy. Również sale szpitalne nie powinny przypominać klubów oglądania telenowel za pieniądze wrzucane przez chorych do automatów telewizyjnych. Jedną z przyczyn niepowodzeń w leczeniu szpitalnym są warunki urągające godności człowieka. Chorzy leżący na korytarzach nie mają szans na odbudowanie właściwej psychiki, zwłaszcza chorzy w szpitalach psychiatrycznych.

 

Nie da się żyć bez stresu

O sposobach walki ze stresem pisaliśmy już w artykule „Naturalne sposoby na stres”. Nie da się żyć bez stresu. Jest on częścią naszego życia. Trzeba tylko umiejętnie nim zarządzać. Nauczyć się wyrzucać go z naszego organizmu, tak by nie zalegał i nie rzutował na rozwój chorób. Ostatnie lata z pewnością nie ułatwiają tego. Wszechobecna mowa nienawiści, wypalenie zawodowe wynikające ze zmian kulturowych i technologicznych, pauperyzacja niektórych warstw społeczeństwa i upadek służby zdrowia, a przede wszystkim koniec mitu państwa opiekuńczego powodują, że u wielu osób nie potrafi się w tym odnaleźć. U nich stres ma charakter ciągły.

Z pewnością ważne jest, aby przygotować sobie plan ucieczki od życia w konflikcie. Sport, turystyka, hobby. Coś co nie będzie nas zmuszało do oglądania wiadomości, czy gadających głów polityków. Z pewnością należy umieć pogodzić się z posiadanym stanem materialnym i nie dać się wciągnąć do wyścigu szczurów. Unikać toksycznych znajomości i ryzykownych posunięć.

Po prostu, należy ciągle pracować nad własnym zdrowiem psychicznym.

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.