https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Fakty są takie, że naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi. Wywołuje on rozmaite choroby układu oddechowego.  Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 i jeśli chodzi o leczenie, stosuje się tylko to objawowe. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa, który wywołał pandemię . Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej. Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić. Wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny. Dlatego tak ważne jest mycie i odkażanie rąk. Objawy choroby pojawiają się między drugim a czternastym dniem od zakażenia.

 

Jak myć ręce prawidłowo?

  • często myć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
  • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra),
  • unikać dużych skupisk ludzi,
  • dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
  • nie dzielić się jedzeniem np. chipsami, orzeszkami (z jednej paczki).

 

 

https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia/

 

Zachowaj ostrożność (wytyczne WHO):

 

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Ręce dotykają wielu powierzchni i mogą odbierać wirusy. Po zanieczyszczeniu, ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub jamy ustnej. Stamtąd, wirus może z łatwością dostać się do organizmu.

 

Praktyka odpowiedniej higieny oddechowej
Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie, postępują zgodnie z dobrą praktyką odpowiedniej higieny oddechowej. Oznacza to przykrycie jamy ustnej i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką (materiałem) podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast należy usunąć zużyty materiał. Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Postępując zgodnie z dobrą higieną oddechową, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

 

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zasięgnij porady lekarskiej przed wizytą w poradni/ośrodku zdrowia.

Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zasięgnij porady lekarza i zadzwoń do niego z wyprzedzeniem. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnej placóeki medycznej. Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Wcześniejsze dzwonienie pozwoli służbie zdrowia szybko skierować Cię do odpowiedniej placówki. Będzie to również chroniło i pomagało w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów i innych infekcji.

 

Środki ochrony dla osób, które są lub niedawno odwiedził (ostatnie 14 dni) obszary, w których COVID-19 się rozprzestrzenia.

Postępuj zgodnie z wytycznymi opisanymi powyżej. Zostań w domu, jeśli zaczniesz czuć się źle, nawet z łagodnymi objawami, takimi jak ból głowy i lekki katar nosa. Dlaczego to takie ważne? Unikanie kontaktu z innymi ludźmi i wizyt w placówkach medycznych pozwoli personelowi medycznemu działać efektywnie i pomóc chronić ciebie i innych przed ewentualnym zakażeniem. Jeśli wystąpi gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, szukaj porady lekarskiej. Zadzwoń z wyprzedzeniem i poinformuj lekarza o wszelkich ostatnich podróżach lub potencjalnie niebezpiecznych kontaktach. Dlaczego? Kontakt telefoniczny pozwoli szybko skierować Cię do odpowiedniej placówki służby zdrowia. Pomoże to również zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów. (źródło informacji: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public)

 

Koronawirus i leki, czy ibuprofen może pogarszać stan pacjentów z COVID-19?

 

Czy stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest bezpieczne dla pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2? Czy w przypadku gorączki lepiej wziąć paracetamol czy ibuprofen?

 

Leki przeciwzapalne należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) mogą nasilać infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2? Czy stosowanie ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego czy kortyzonu przez pacjentów zarażonych koronawirusem może pogarszać ich stan? Takie pytania pojawiły się po wypowiedzi francuskiego ministra zdrowia Oliviera Verana, który na Twitterze opublikował informację, że „przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon) może być czynnikiem pogarszającym przebieg infekcji”. Zasugerował jednocześnie, aby w przypadku gorączki wziąć paracetamol i skonsultować się z lekarzem.

 

(…) Francuski minister zdrowia tłumaczył, że swoją wypowiedź dotyczącą stosowania leków przeciwzapalnych i antygorączkowych z grupy NLPZ oparł ma podstawie zgłoszonych niepożądanych działań związanych ze stosowaniem tych leków u pacjentów z COVID-19, leżących we francuskich szpitalach. I dodał, że stąd jego sugestia, by w przypadku pojawienia się gorączki, stosować środki zawierające paracetamol i skonsultować się z lekarzem. Na poparcie swojej wypowiedzi powołał się na artykuł, który pojawił się w „The Lancet” mówiący o tym, że enzym konwertujący angiotensynę, produkowany m.in. w komórkach nabłonka oddechowego lub pęcherzyków płucnych, ułatwia wirusowi zagnieżdżenie w komórkach docelowych. Niektóre leki przeciwcukrzycowe czy na nadciśnienie tętnicze, a także niektóre leki z grupy NLPZ, mogą zwiększać ekspresję (aktywność) tego enzymu.

Jednak – co trzeba podkreślić – dzieje się tak w przypadku długotrwałego przyjmowania tego typu leków. A preparatów, zawierających ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, NIE MOŻNA przyjmować dłużej niż 5 dni. (…)

 

Zachęcamy do lektury całego artykułu. → https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Dawkowanie/Czy-brac-ibuprofen-w-przypadku-zarazenia-koronawirusem

 

Masz pytanie lub obawy związane ze zdrowiem swoim lub bliskich? Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Zadzwoń na inforlinię NFZ. Jest to numer infolinii dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.