Choroby przewlekłe wymagają stałego przyjmowania leków. Wiąże się z tym kilka problemów organizacyjnych, ekonomicznych i zdrowotnych. Często leki, które przyjmujemy w sposób ciągły  „kupujemy na zapas„. Tak by starczyły nam między jedną, a drugą wizytą u lekarza. Oczywiście chodząc do specjalistów i tak o każdych ustaleniach powinniśmy informować lekarza pierwszego kontaktu, leczącego nas w ramach POZ.

 

To samo dotyczy kart informacyjnych o pobytach w szpitalach. Dzięki temu lekarz POZ będzie nam na bieżąco wypisywał kolejne recepty. Jednak samo ustalenie zestawu leków w chorobach przewlekłych, dopasowanie ich do reakcji naszego organizmu wymaga obserwacji. Dlatego zapas leków musi uwzględniać możliwość zmiany dawki, lub wyłączenie jakiegoś leku z naszej terapii.

 

Kto nadzoruje w naszym kraju produkty takie jak leki, zioła i rynek farmaceutyczny? To GIF – Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

 

 

Dawkowanie leków

Biorąc kilka lekarstw w ciągu dnia musimy tak je rozłożyć by dawkowanie leków dawało optymalne efekty terapeutyczne. Trzeba dokładnie czytać ulotkę informacyjną. Czy lek należy podawać rano, czy na wieczór, na czczo, czy po posiłku, itp. Oczywiście najważniejsze są wskazówki lekarza.  Biorąc przykładowo dwa różne leki na nadciśnienie nie należy obu brać jednocześnie, rano tak jak zaleca producent leku. Wówczas badamy jak reaguje organizm. Niektóre leki wywołują napady suchego kaszlu, więc lepiej nie brać je na noc. Leki osłaniające żołądek bierzemy za to na czczo na godzinę przed posiłkiem. Leki na cukrzycę typu 2 po każdym posiłku, itd…

Poza tym nie powinno się brać za dużej ilości leków na raz. Organizm nie jest w stanie przyjąć kilku różnie działających leków jednocześnie. Wówczas lepiej brać leki na przykład w pięciu dawkach niż w trzech.

Dopóki nie dopasujemy swojego „zestawu leków” i ich dawkowania w „codziennym menu” lepiej leków nie kupować na zapas. Oczywiście sprawdzając jak na leki reaguje nasz organizm pamiętajmy o zasadach diety, ruchu, czy braniu używek. Musimy takie okoliczności notować obok codziennych pomiarów cukru, czy ciśnienia. W ten sposób szybciej wyznaczymy sobie optymalne dawkowanie leków i dopasujemy do tego odpowiednią dietę.

 

 

Zakupy leków

Gdy już mamy ustalone leki i ich dawkowanie, możemy się pokusić nad optymalizacją ceny ich zakupów. Niektóre leki ciężko dostać, inne zaś mogą być droższe na receptę ze zniżką, niż bez zniżki w większych opakowaniach. Niestety to musimy już sami rozpatrzeć z jakąś zaufaną panią magister w aptece. Teoretycznie leki refundowane mają w każdej aptece taką samą cenę. Ale dotyczy to odpowiednich dawek i opakowań. Czasem refundowanie dotyczy jedynie leku w konkretnych dawkach i opakowaniach. Może okazać się, że ten sam lek nierefundowany w opakowaniu zbiorczym jest tańszy. Leki nierefundowane mają cenę umowną. W niektórych aptekach można niemal targować się co do ich ceny.

 

Wybór apteki

Wybór apteki, czy sieci aptek jest sprawą indywidualną. Niektóre apteki mają karty lojalnościowe inne dają rabat za zakupy w czwartki. Inne zaś wybieramy dzięki możliwości zamawiania leku przez internet z odbiorem w konkretnej aptece stacjonarnej. Niektórzy po leki jeżdżą za granicę. W Czechach i na Słowacji są skuteczne leki nie dostępne w Polsce, na przykład bardzo skuteczny lek na gardło Stopangin, lek na chorobę zakrzepową żył – Detralex, w tym również Detralex w żelu, i inne. Apteki u naszych południowych sąsiadów bez problemów sprzedają leki Polakom. To samo jest z resztą i w innych państwach.

 

Są okresy (zwłaszcza pod koniec roku kalendarzowego), gdy leki nie wiadomo dlaczego drożeją, lub „nie ma ich w hurtowniach”. Podobno wynika to z negocjacji między dystrybutorami leku ,a instytucjami rządowymi zajmującymi się refundacją. Pamiętajcie, że niemal każda sieć aptek ma inną hurtownię. To, że leku nie ma w jednej aptece, lub jest u nich wycofany z obrotu, nie oznacza, że w innych aptekach też tego leku nie będzie. Niektóre apteki upierają się by wciskać pacjentom swoje zamienniki, inne oferują nam różnych producentów jakiegoś leku. Zazwyczaj nie ma to różnicy. Jednak należy na to uważać w przypadku pasków do glukometru. Nie zawsze zamienniki pasują, a potem apteka nie przyjmie zwrotu. O dostępności refundowanych pasków pamiętajmy przyjmując jakiś glukometr. Najczęściej dostajemy go niemal za darmo, ale pamiętajmy, że cena pasków jest różna.

 

Dzielenie leków

Niektóre leki można dzielić i wyjdzie to taniej niż leki kupowane w tabletkach o mniejszych dawkach. Jednak o tym czy lek może być dzielony dowiemy się w aptece. Leki, które nadają się do dzielenia mają zazwyczaj podziałkę. Są również w sprzedaży specjalne gilotynki do dzielenia tabletek. Tabletki dzielimy nie tylko z uwagi na mniejszą dawkę. Niekiedy tabletka jest tak duża, że nie przechodzi przez chore gardło. Do rozgniatania takich leków służą również specjalne rozgniatarki. Nie dzielmy tabletek bez porozumienia się z lekarzem! Niektórzy chorzy zmniejszają leki na cukier, czy nadciśnienie, samodzielnie, gdy tylko mają nieco lepsze wyniki. To błąd! Czas reakcji leków na organizm i tak jest wydłużony. W ten sposób możemy doprowadzić do osłabienia reakcji leku i zakłócenie terapii. Jeżeli lekarz zapisał nam lek, który daje się dzielić to możemy jedynie sprawdzić czy dawka dwukrotnie większa jest tańsza i wówczas zapytać czy można dzielić tabletki.

 

Dlaczego nie wolno dzielić leków „na własną rękę”?

Przykładem mogą być właśnie leki przeciw cukrzycy, betablokery, niektóre leki na nadciśnienie, czy niektóre lepi na grypę itp. Samodzielne dokonywanie zmniejszenia dawki może całkowicie wykluczyć wartość terapeutyczną leku. Zmniejszenie dawki o połowę nie oznacza zmniejszenie wartości terapeutycznych o połowę. Każdy lek ma określoną niezbędną masę by był substancją leczniczą. Nie zawsze jest to związane z masą ciała chorego!

 

Nie nadają się do dzielenia leki w kapsułkach, leki o przedłużonym działaniu, leki dojelitowe,  dwuskładnikowe, wszystkie leki powlekane. Uszkodzenie tabletek tych leków zniszczy ich właściwości terapeutyczne, a może być również szkodliwe dla zdrowia.

 

 

Jaki zapas leków, jak długo leki są ważne?

Zapas leku musi uwzględniać nie tylko trudności w jego dostaniu, dobrą cenę zakupu, czy czas jak często chodzimy do lekarza. Zawsze mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości. Choroba może ewaluować. Organizm po jakimś czasie może źle działać na lek, lub przestać być skuteczny.

Pamiętajmy! Nie potrzebnych leków apteka z powrotem nam nie przyjmie. 

 

Leki wycofywane z aptek

Leki mają zazwyczaj długi termin ważności. Jest to kilka lat. Jednak poważnym problemem są leki wycofywane z obrotu farmaceutycznego. O tym czy jakiś lek, suplement diety, czy inny środek leczniczy zostaje wstrzymany w obrocie farmaceutycznym dowiadujemy się ze strony Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).

 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny – czym się zajmuje?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nadzoruje zadania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, które są określone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U.2008.45.271 j.t). Jest to instytucja państwowa, której zadaniem jest nadzór nad jakością produktów leczniczych jakie znajdują się na szeroko pojętym rynku farmaceutycznym. Kontrolą objęci są producenci, hurtownicy i dystrybutorzy leków i środków medycznych. Dotyczy to zarówno aptek, jak i sklepów zielarskich i innych punktów sprzedaży ziół i suplementów diety. GIF podejmuje decyzję wstrzymania lub wycofania produktów z hurtowni farmaceutycznych i punktów sprzedaży, już w przypadku podejrzenia niezadowalających wymagań jakościowych. Dotyczyć to może jakiejś partii leków, na terenie lokalnym czy całego kraju.

 

Decyzja o wstrzymaniu dystrybucji leku może być cofnięta, lub rozszerzona nawet do decyzji o jego wycofaniu z obrotu.

 

Decyzje GIF o wstrzymaniu dystrybucji lub wycofaniu leku z obrotu są publikowane na stronie Internetowej. 

 

Liczba komunikatów na stronie GIF jest bardzo wysoka, i powinniśmy często tam zaglądać. Oczywiście decyzja o umieszczeniu leku na tej stronie wiąże się z obowiązkiem o odebrania leku przez aptekę i zwrócenie go do producenta. Dlatego ważne jest zachowanie oryginalnych opakowań leków i dokumentów ich zakupu. Na stronie GIF podawana jest seria i data produkowanej partii leków i dzięki opakowaniu wiemy czy lek, który mamy w domu jest objęty decyzją GIF.

 

W przypadku, gdy leki, które mamy w domu należą do partii leków publikowanych w decyzji GIF, powinniśmy bezwzględnie wstrzymać przyjmowanie podejrzanego leku i udać się bezzwłocznie do lekarza celem zastąpienia go przez inny lek.

 

Możemy wiele informacji uzyskać w aptece, w której dokonujemy zakupów.  Czasem wystarczy jedynie dostarczenie wycofanych leków, a oni sami sprawdzą po nazwisku pacjenta kiedy były kupowane i w jakiej cenie. Przykładem może być sieć aptek Magiczna, czy Dr. Max. W niektórych aptekach musimy tracić czas i wykłócać się ze sprzedawcami grożąc im interwencją w GIF. Leki które są wycofane z obrotu decyzją GIF podlegają zwrotowi lub wymianie bez względu na to czy zachowaliśmy pełne opakowanie leku, czy jedynie napoczęte blistry!   

 

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.