Otarcia skóry najczęściej kojarzą nam się ze zbyt ciasnymi, jeszcze „nie rozchodzonymi” butami. Uciążliwe pęcherze z płynem fizjologicznym skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak, w warunkach domowych, poradzić sobie szybko z otarciem skóry? O czym warto pamiętać, żeby nie narazić się na infekcję i zakażenie?

 

Dezynfekcja to podstawa

W naszej hipotetycznej sytuacji na stopie powstaje pęcherz wypełniony płynem. Jeżeli pęcherz ów pękł i powstała rana, to po umyciu należy ją zdezynfekować (dezynfekujemy gazą jałową nasączoną płynem odkażającym np. octeniseptem). Dobrze zabezpieczyć miejsce otarcia plastrem, aby ochronić je przed zabrudzeniem i przedostaniem się bakterii do wnętrza. Plastry stosujmy tylko w ciągu dnia. Nocą powinniśmy pozwolić skórze oddychać bo to znacząco przyspiesza proces gojenia. Pęcherzy na stopie nie powinniśmy przekłuwać. Jednak często zdarza się, że pęcherz jest znacznych rozmiarów i sprawia ból przy chodzeniu czy nakładaniu obuwia, wówczas należałoby nakłuć go odkażoną, cienką igłą. Przy użyciu jałowych gazików możemy zdusić pęcherz po nakłuciu, by umożliwić wypłynięcie z niego fizjologicznej płynu, a następnie dokładnie zdezynfekować i zabezpieczyć chore miejsce.

 

Domowe specyfiki pomocne przy otarciach skóry

Płatki owsiane oczyszczą, nawilżą i złagodzą podrażnioną skórę. Do wanny z ciepłą wodą wsyp 1-2 łyżki zmielonych płatków owsianych. Następnie spłucz ciało ciepłą wodą i wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem. Kąpieli możesz zażywać przynajmniej raz dziennie. Nie pocieraj zbyt mocno podrażnionej skóry.

 

Soda oczyszczona zredukuje uczucie swędzenia i ból. Posiada łagodzące właściwości i zmniejszy ryzyko infekcji w miejscu otarcia. Zachowaj takie proporcje: jedna łyżka soy na szklankę wody.  Możesz dodać parę kropel olejku lawendowego. Nałóż miksturę na podrażnione miejsce. Po 5 minutach spłucz sodę zimną wodą. Czynność wykonuj raz dziennie przez parę dni.

 

Kurkuma jest bogata w kurkuminę, źródło przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Kurkumina ochroni podrażnioną skórę przed infekcjami i skróci czas gojenia się rany. Zmniejszy też ryzyko powstania blizny. Mieszamy 3 łyżki kurkumy w proszku z odpowiednią ilością wody (200ml). Otrzymaną mieszankę z kurkumy nakładamy na skórę, zabezpieczamy (np. gazą).  Pozostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy wodą. Czynność powtarzamy 2-3 razy dziennie.

 

Skrobia ziemniaczana lub talk. Nadmiar potu może zaszkodzić miejscu otarcia, powodując zakażenie lub ból. Pot zawiera w składzie sól i minerały podrażniające zranioną skórę. Skrobia ziemniaczana działa jak talk. Wchłania pot, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, a podrażnienie mniejsze. Przed zastosowaniem skrobi lub talku czyść otartą skórę łagodnym mydłem (np. takim dla dzieci) i ciepłą wodą. Osusz ręcznikiem (najlepiej jednorazowym) i delikatnie rozsyp skrobię ziemniaczaną lub talk na skórze. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.

 

Odkażająco – odprężająca kąpiel dla stóp. Dodaj dowolne z następujących składników (lub wszystkie) i mocz stopy przez 10 minut – 2 krople olejku miętowego, 4 krople olejku eukaliptusowego, 4 krople olejku rozmarynowego, mocna filiżanka miętowej herbaty, 1 łyżka zioła arniki, szklanka wywaru z szałwii –

 

Nawłoć – jasnożółta roślina kwitnąca występująca w Polsce jako chwast porastający zarośla, lasy, łąki – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne wynikające z obecności flawonoidów i saponiny. Warto przygotować wywar z tego ziela i również stosować na otarcia oraz rany.

 

Nagietek stał się popularnym specyfikiem w leczeniu ran, nie tylko tych powierzchownych jak otarcia naskórka. Naukowcy uważają, że nagietek może zwiększyć przepływ krwi, który leczy rany szybciej i pozwala na efektywny rozwój tkanki. Flawonoidy zawarte w nagietku (i nawłoci) są również skuteczne w zwalczaniu wirusów i bakterii, co czyni je tym bardziej cennymi.

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.