Jak wykorzystać deszczówkę? Czy warto wykorzystywać deszczówkę? Nie wszyscy wiedzą chyba, że woda deszczowa jest bardzo czysta, nie ma w niej zarazków (pojawiają się dopiero gdy deszczówka spływa po dachu, czy rynnie). Kolejna bardzo ważna kwestia, to oszczędność i troska o środowisko naturalne – dlaczego mielibyśmy marnować zasoby wody kranowej np. wykorzystując ją na podlewanie ogródka gdy tak niewiele potrzeba żeby wykorzystać wodę deszczową?

Do czego wykorzystać wodę deszczową?

Nie trzeba nawet korzystać z żadnych filtrów (do większości zastosowań) ani skomplikowanych systemów, wystarczą beczki plastikowe i system rynien. Pojemniki powinny stać w zacienionym miejscu (wówczas nie będzie zarastał glonami lub będzie się to działo, ale w mniejszej skali). Warto unikać beczek metalowych bo będą korodować po pewnym czasie. Deszczówka to woda miękka, posiadająca odczyn lekko kwaśny. W przeciwieństwie do wody kranowej, nie musi być odstana, nie zawiera chloru (jak kranówka).

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

  • do mycia samochodów – nie pozostawia zacieków
  • do prania
  • do spłukiwania toalety
  • przy pracach domowych
  • przy pracach porządkowych (np. sprzątanie narzędzi ogodowych)
  • podlewanie ogrodu i kwiatów

Jak wykorzystać deszczówkę? Po prostu trzeba po nią sięgnąć. Oczywiście można zainwestować w systemy odprowadzającej wodę deszczową z dachu, zwłaszcza jeśli dach jest wyłożony papą bitumiczną lub znajdują się na nim elementy poszycia roślinnego, ale na początek można spróbować „odzyskiwać” wodę  w sposób bardziej ekonomiczny – poprzez bezpośrednie jej pozyskanie.

Jak wszyscy wiemy, woda jest podstawą działania różnych gałęzi przemysłu. I choć ciężko w  to uwierzyć, nadal jest wiele osób, które nie mają dostępu do wody. Pokazuje to, że więcej niż jedna na dziesięć osób jeśli chodzi o ludność świata pozostaje bez dostępu do wody, cóż dopiero pisać o ulepszonym zaopatrzeniem w wodę. Z tego powodu cierpią szczególności kobiety i dzieci, ich zdrowie ulega pogorszeniu, marnują wiele czasu bezproduktywne – na czasem niebezpieczne – zbieranie wody.

Dlatego tak ważne jest zbierania i szanowanie wody deszczowej ponieważ pozwala to w pełni korzystać z zasobów wodnych i poprawia środowisko ekologiczne.

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.