Właściwości aloesu są niesamowite. Aloes idealnie sprawdza się zwłaszcza na otarcia. Miazga z liści czy też sok z aloesu leczy rany, które długo i źle się goją, dzięki polisacharydom zawartym w łodygach tej rośliny szybciej następuje odnowa w obrębie zmienionej skóry.  Właściwości aloesu już dawno temu doceniły kobiety bowiem idealnie usuwa zaczerwienienia, oznaki zmęczenia, koi a także doskonale nawilża skórę. Można go stosować bezpośrednio – np. w postaci  świeżo zerwanej, uciętej wzdłuż gałązki.

Lateks i żel aloesowy

Aloes produkuje dwie substancje stosowane w medycynie: żel jest uzyskiwany z komórek w środku liścia, a lateks jest uzyskiwany z komórek tuż pod skórą liścia. Właściwości aloesu są bardzo szerokie.

Większość ludzi używa żelu z aloesu jako środka na schorzenia skóry, w tym oparzenia, oparzenia słoneczne, odmrożenia, łuszczycę i opryszczkę, ale istnieje wiele innych korzyści z aloesu. Naturalny żel aloesowy stosuje się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, swędzenia i stanu zapalnego (zewnętrznie). Jest również stosowany jako naturalny środek na astmę, wrzody żołądka, cukrzycę i łagodzące skutki uboczne leczenia promieniowaniem (wewnętrznie). Lateks aloesowy stosuje się w leczeniu depresji, zaparć, astmy i cukrzycy.

Aloes
to roślina wieloletnia, kserofityczna, soczysta, zielona i ma trójkątne, mięsiste liście z ząbkowanymi krawędziami. Uważa się, że geograficzne pochodzenie aloesu znajduje się w Sudanie, a później zostało wprowadzone w regionie śródziemnomorskim i w innych ciepłych regionach świata, w tym w Afryce, Azji, Indiach, Europie i Ameryce.

Żel z aloesu jest przezroczystą, galaretowatą substancją znajdującą się w wewnętrznej części liści rośliny aloesu. Lateks aloesu pochodzi z rośliny tuż pod skórką rośliny i ma żółty kolor. Niektóre produkty z aloesu są wykonane z całego pokruszonego liścia, więc zawierają zarówno żel jak i lateks.

 

Bogactwo aloesu

W aloesie odnaleziono 75 potencjalnie aktywnych składników, w tym witaminy, minerały, sacharydy, aminokwasy, antrachinony, enzymy, ligninę, saponiny i kwasy salicylowe. Dostarcza 20 z 22 wymaganych przez człowieka aminokwasów i osiem z ośmiu niezbędnych aminokwasów. Aloes zawiera wiele witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania wszystkich układów organizmu. Oto proste wytłumaczenie aktywnych składników aloesu. Aloes jest bogaty w przeciwutleniacze witaminy A, C i E – plus witaminę B12, kwas foliowy i cholinę.

 

Aloes zawiera:

Osiem enzymów, w tym alizyt, fosfatazę alkaliczną, amylazę, bradykinazę, karboksypeptydazę, katalazę, celulazę, lipazę i peroksydazę.


M
inerały takie jak wapń, miedź, selen, chrom, mangan, magnez, potas, sód i cynk są obecne w aloesie.


D
ostarcza 12 antrachinonów – lub związków znanych jako środki przeczyszczające. Wśród nich są aloina i emodyna, które działają jako środki przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.


C
ztery kwasy tłuszczowe, w tym cholesterol, kampesterol, beta-sisosterol i lupeol – wszystkie zapewniają działanie przeciwzapalne.


Obecne są w
nim także  hormony zwane auksynami i giberelinami; pomagają w gojeniu ran i mają właściwości przeciwzapalne.


A
loes jest także bogaty w cukry, takie jak monosacharydy (glukoza i fruktoza) i polisacharydy.

 

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.