Prawdą jest, że choć mężczyźni częściej tracą włosy niż kobiety, to wypadanie włosów w taki sam sposób dotyka obie płcie. Najczęściej nie ma jednego powodu wypadania włosów – przyczyny mogą być różne, od prostych i przejściowych (jak niedobór witamin) do bardziej złożonych, takich jak ogólny stan zdrowia. Na szczęście istnieje również wiele sposobów leczenia wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (oczywiście w zależności od przyczyny).

 

Co na wypadanie włosów

Wypadanie włosów – możliwe przyczyny:

  • Choroby – takie jak toczeń, nowotwory, COVID-19, wahania hormonalne – nadczynność/niedoczynność tarczycy, autoimulogoczna choroba skóry – łysienie plackowate, trichotilomania, PCOS (syndrom policystycznych jajników), bulimia, anoreksja.

 

  • Inne możliwości – długotrwały stres, ciąża, za duża podaż witaminy A, spożywanie za małej ilości białka, uwarunkowania genetyczne, zbyt szybka utrata wagi, za mała ilość żelaza w diecie, wiek, przyjmowanie sterydów, chemioterapia, niektóre leków mogą sprzyjać wypadaniu włosów, np: leki rozrzedzające krew i leki na nadciśnienie znane jako beta-blokery. Inne leki, które mogą powodować wypadanie włosów, to metotreksat (stosowany w leczeniu stanów reumatycznych i niektórych chorób skóry), lit (w chorobie afektywnej dwubiegunowej), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym ibuprofen.

 

  • Zbyt intensywne zabiegi na włosy – nadmierna stylizacja może także powodować wypadanie włosów. Przykłady ekstremalnej stylizacji obejmują przede wszystkim środki (chemiczne) do prostowania/kręcenia włosów, a także wysokie temperatury na jakie narażamy włosy podczas codziennego suszenia – prostowania włosów. Te czynności wpływają nie tylko na zewnętrzną strukturę włosa lecz także na cebulki włosowe, a to z kolei może powodować, że włos nie odrośnie.

 

Co na wypadanie włosów

 

Wzrost włosa

Należałoby wspomnieć, że wypadanie włosów to także naturalny proces i końcowa  faza w cyklu wzrostu włosa. Jeżeli zatem problem utraty włosów nie jest nasilony, to nie należy się nim zbytnio przejmować.

 

Jakie są cykle wzrostu włosów? Włosy przechodzą trzy cykle: Faza anagenowa (faza wzrostu) może trwać od dwóch do ośmiu lat. Ta faza zazwyczaj dotyczy około 85% do 90% włosów na twojej głowie. Faza katagenu (faza przejściowa) to czas, w którym mieszki włosowe kurczą się i trwa około dwóch do trzech tygodni. Faza telogenu (faza spoczynku) trwa około dwóch do czterech miesięcy. Pod koniec tej fazy włosy wypadają.

 

Włosy, takie jak rzęsy, włosy na rękach i nogach oraz brwi mają krótką fazę anagenową – trwa ona około jednego miesiąca. Twoje włosy na skórze głowy mogą wytrzymać do sześciu lat lub nawet dłużej.

 

Jakie są rodzaje wypadania włosów?

Łysienie anagenowe, wypadanie telogenowe i FPHL.

  1. anagenowe: spowodowane najczęściej przez leki, które zatruwają rosnący mieszek włosowy (takie jak chemioterapia).
  2. telogenowe: spowodowane zwiększoną liczbą mieszków włosowych, które osiągają fazę telogenu, czyli fazę wypadania włosów. Reasumując: zmniejsza się ilość włosów pozostających w dwóch początkowych stadiach wzrostu.
  3. androgenowe (FPHL): włosy przerzedzają się na czubku głowy i po jej bokach, tutaj znajdziecie więcej szczegółowych informacji na temat tego schorzenia (po ang.).

 

Menopauza a wypadnie włosów

Podczas menopauzy kobiety mogą zaobserwować, że ich włosy zaczynają się przerzedzać. Przyczyną takiego stanu może być zmiana poziomu hormonów podczas menopauzy. Spada poziom estrogenu i progesteronu, co oznacza, że działanie androgenów, męskich hormonów, jest zwiększone. W trakcie i po menopauzie włosy mogą stać się wyraźnie cieńsze, ponieważ mieszki włosowe kurczą się. W takich przypadkach włosy rosną wolniej i łatwiej wypadają. Lekarz może zlecić w takim przypadku dokładne badanie i poradzić sobie ze zmianami we wzroście włosów. Możesz zostać skierowany na badanie poziomu żelaza lub hormonów tarczycy, być może konieczne będzie także zmiana dotychczasowo przyjmowanych leków (jeśli okaże się, że to, co bierzesz, wpływa na wypadanie lub wzrost włosów).

Co na wypadnie włosów?

Leczenie zależy od przyczyny wypadania włosów. W przypadkach, gdy utrata jest spowodowana stresem lub zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża, leczenie może nie być nawet potrzebne. Wypadanie włosów ustanie po pewnym czasie. W przypadkach, gdy wypadanie włosów jest spowodowane praktykami dotyczącymi stylizacji włosów, należałoby po prostu ograniczyć rzeczy, które spowodowały uszkodzenia/osłabienie struktury.

 

W przypadkach niedoborów minerałów i witamin można zastosować suplementację tychże. Na przykład można zastosować biotynę.  Przyjmowanie biotyny najlepiej rozpocząć konsultacji z lekarzem lub farmaceutą – nie jest ona zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących.

 

Uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki mogą także blokować wzrost i powodować szybsze wypadanie włosów. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez wolne rodniki. Ponadto organizm potrzebuje witaminy C, aby wytworzyć białko zwane kolagenem — ważną część struktury włosów. Witamina C pomaga również organizmowi przyswajać żelazo, minerał niezbędny do wzrostu włosów. 

 

Uważa się, że witamina D odgrywa rolę w produkcji włosów, ale rzeczywista rola witaminy D we wzroście włosów nie jest znana. Większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D – wytwarzamy witaminę D poprzez bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

 

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i przyspiesza wzrost włosów.

 

Niedobór żelaza, który powoduje anemię, jest główną przyczyną wypadania włosów. Jest to szczególnie powszechne zjawisko u kobiet.

 

Cynk odgrywa ważną rolę we wzroście i naprawie tkanki włosa. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych. Wypadanie włosów jest częstym objawem niedoboru cynku. Badania pokazują, że uzupełnienie niedoboru cynku za pomocą suplementacji może zmniejszyć wypadanie włosów związane z niedoborem. Istnieją jednak niepotwierdzone doniesienia, że ​​suplementacja zbyt dużą dawką może również przyczynić się do wypadania włosów.

 

Białko. Włosy składają się prawie w całości z białka. Spożywanie wystarczającej jego ilości jest ważne dla wzrostu włosów. Badania na zwierzętach pokazują, że niedobór białka może zmniejszać wzrost włosów, a nawet prowadzić do ich wypadania.

 

Jedzenie jest najlepszym źródłem witamin potrzebnych do wzrostu włosów

Jeśli jednak nie dostarczasz wystarczającej ilości w swojej diecie, pomocne mogą być suplementy. Według badań suplementy działają najlepiej u osób, które już mają niedobór. Pamiętaj, że duże dawki witamin i minerałów mogą być szkodliwe, jeśli nie masz niedoboru (ich przyjmowanie najlepiej skonsultować ze specjalistą).

 

Co na wypadanie włosów
Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.