Chwyt Heimlicha. Wiele osób o nim słyszało, nie wszyscy jednak mamy pełną świadomość jak go zastosować gdyby zaszła taka potrzeba.  Zakrztuszenie jedzeniem i brawurową akcję pomocy w takim przypadku mogłeś zaobserwować na przykład w amerykańskim filmie. Można odnieść wrażeniem, że tam świadomość społeczna na temat tego jak skutecznie pomagać jest o wiele większa. Nie ma się co dziwić, bo autorem rękoczynu Heimlicha (inna nazwa chwytu) jest pochodzący z Cincinnati amerykański lekarz Henry Heimlich.

Jak wygląda chwyt Heimlicha? To bardzo charakterystyczne objęcie człowieka krztuszącego się oburącz w taki sposób, aby  splot rąk wywoływał nacisk na przeponę. Pod wpływem nacisku „przeszkoda” zostaje wypchnięta z dróg oddechowych. Najczęściej taką przeszkodą jest jedzenie, chociaż nie jest to regułą. Małe dzieci wkładają do buzi różne przedmioty, które mogą, niestety, utknąć im w drogach oddechowych.

Podczas wykonywania chwytu Heimlicha trzeba uważać. Dlaczego?  Niechcący i nieświadomie można dokonać uszkodzenia narządów jamy brzusznej zatem należy go stosować tylko w ostateczności i przy wyjątkowych przypadkach. Kiedy? Gdy wszystkie inne metody pomocy zawiodły. W takiej chwili trzeba reagować natychmiast, bo w tym przypadku czas ma znacznie.

Kiedy jest konieczna interwencja przy zakrztuszeniu?

 • kiedy osoba, która się zakrztusiła zaczyna sinieć
 • kiedy pojawia się u niej świszczący oddech
 • gdy pojawia się nagły kaszel
 • gdy człowiek wpada w panikę, nie wie co robić
 • gdy osoba traci przytomność

Zakrztuszenie jedzeniem jest dosyć często przypadłością i zdarza się każdemu. Jeśli osoba poszkodowana jest w stanie nabrać powietrza, a kaszel jest efektywny – przynosi ulgę, umożliwia komunikację to wystarczy obserwacja i zachęcanie do dalszego kaszlu, to odruch bezwarunkowy, który pozwala oczyścić drogi oddechowe bardzo skutecznie. O ile w czasie zakrztuszenia nie jesteśmy sami możemy mieć nadzieję na pomoc. Co jednak robić gdy nikogo nie ma w pobliżu? Podobny skutek jak w chwycie Hemlicha może przynieść rzucenie się na brzuch i klatkę piersiową, chodzi o rzut z pozycji „do pompek”. Takiej jak ta poniżej:

 

 

Chwyt Heimlicha. Krok po kroku:

 1. Stań za osobą krztuszącą się i obejmij go/ją rękami na wysokości nadbrzusza.
 2. Sprawdź czy osoba jest pochylona do przodu.
 3. Jeśli osoba nie jest pochylona, pochyl ją (mocno) do przodu, tak żeby przeszkoda wydostała się na zewnątrz a nie ugrzęzła dalej w przewodzie oddechowym.
 4. Zaciśnij mocno dłoń w pięść i umieść ją pomiędzy pępkiem i dolna krawędzią mostka, złap pięść drugą ręką.
 5. Wykonaj gwałtowny ruch pięścią na wewnątrz i do zewnątrz.
 6. Sprawdź czy w ustach osoby poszkodowanej nie ma przeszkody, kawałka jedzenia etc.
 7. Jeśli nadal przeszkoda nie została usunięta kontynuuj działania – 5 uciśnięć i 5 chwytów Heimlicha.
Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.