Arytmia serca. Czym jest? O arytmii serca można o niej mówić gdy serce zaczyna mocno zwalniać, lub wręcz przeciwnie – bić bardzo szybko czy też niemiarowo. Czasem można mieć wrażenie, że serce „zatrzymuje” się lub nawet że „potyka się”. W tym miejscu należy wspomnieć o ty, że serce człowieka w normalnych warunkach bije w rytmie około 60-70 uderzeń na minutę. Czasem dochodzi do podwyższenia tych wartości, na przykład gdy jesteśmy pod  wpływem silnych emocji, stresu lub po intensywnym wysiłku fizycznym. W takich przypadkach serce może przyspieszyć do nawet 180 uderzeń na minutę. Są to jednak czasowe (krótkotrwałe) odstępstwa od normy i zwykle szybko i samoistnie mijają. O arytmii możemy natomiast mówić w przypadku, gdy zaburzenia w pracy serca nie są związane z czynnikami zewnętrznymi, gdy pojawiają się nagle a ich etiologia jest nieznana. W takim przypadku zawsze trzeba zgłosić się do specjalisty kardiologa gdyż takie zaburzenia serca jak arytmia są niebezpieczne dla życia.

Jakie są objawy arytmii serca?

  • wrażenie nierównej pracy serca,
  • wrażenie szybkiej pracy serca,
  • kołatanie serca,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • wrażenie gorąca,
  • bezsenność

Serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie. Jego pracę, czyli miarowe skurcze warunkuje impuls elektryczny. Owy impuls przebiega od przedsionków do komór – jego droga wiedzie węzeł zatokowo-przedsionkowy, węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczki międzywęzłowe, pęczek Hisa, włókna Purkinjego. W zdrowym, wydolnym sercu ten proces następuje miarowo i dokonuje się w ułamku sekundy. Gdy zachodzi do zachwiania tego mechanizmu – wówczas mówimy o arytmii. Arytmia serca to poważne schorzenie wymagające konsultacji specjalistycznej – u lekarza kardiologa.

 

Skuteczne leczenie arytmii możliwe jest wtedy gdy zdiagnozujemy główną przyczynę i zaburzeń w pracy hemodynamicznej serca i ją zaczniemy leczyć.

Najczęściej występującą arytmią jest migotanie przedsionków serca. W zależności od tego jak długo taka arytmia trwa i jaki ma charakter (napadowy, nawracający, przetrwały, czy utrwalony) dobiera się odpowiednie leczenie. Przerwać migotanie przedsionków można poprzez: kardiowersję farmakologiczną, kardiowersję elektryczną lub wykonując ablację.

Jak dzielimy arytmie?

Arytmie dzielimy na komorowe i nadkomorowe. Możemy wyróżnić częstoskurcze komorowe i częstoskurcze nadkomorowe. Wszelkie zaburzenia związane z nierytmiczną praca serca trzeba leczyć usuwając objaw. Dlaczego? Ponieważ niezatrzymany na czas częstoskurcz, a także migotanie przedsionków mogą ewoluować w migotanie komór z utrata przytomności. Migotanie przedsionków może doprowadzić do udaru mózgu (ze względu na ryzyko tworzenia się skrzepów w uszku lewego przedsionka). Takie stany wymagają szybkiej interwencji lekarskiej gdyż mogą bezpośrednio zagrażać życiu.

Udostępnij:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Admin

Written by Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.